29. jūlijs, 2024

Būvniecības informācijas sistēma – kāpēc un kā to lietot?

Sadarbībā ar Būvniecības valsts kontroles biroju aicinām daudzdzīvokļu māju iedzīvotājus iepazīties ar Būvniecības informācijas sistēmu! Par to, kā šo sistēmu izmantot un kādu informāciju tajā iespējams atrast dzīvokļu īpašniekiem, skaties sev ērtā laikā vebināra ierakstā.

Saistībā ar informācijas apriti par daudzdzīvokļu mājām, to tehnisko stāvokli un citiem svarīgiem aspektiem starp pārvaldnieku un dzīvokļu īpašniekiem visbiežāk sastopamas divas problēmas:

  1. Nereti dzīvokļu īpašnieki nav iepazinušies ar mājas lietu un citiem svarīgiem dokumentiem, jo nezina kur un kāpēc tos meklēt.
  2. Lai arī Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likums no 2023. gada 1. marta nosaka, ka mājas lietas obligāti jākārto elektroniski – būvniecības informācijas sistēmā (BIS), visās daudzdzīvokļu dzīvojamajās mājās, kurās ir vairāk nekā trīs dzīvokļi, joprojām ir mājas, par kurā šajā sistēmā nav pievienota nepieciešamā informācija, tādējādi liedzot iedzīvotājiem iespēju jebkurā laikā ērti piekļūt būtiskākajai informācijai par mājas pārvaldīšanas darbībām, tās tehnisko stāvokli.

Kādu informāciju dzīvokļa īpašnieks var atrast BIS?

Mājas lieta – varētu teikt, ka tajā ietilpstošais dokumentu kopums ir ekvivalents personu apliecinošam dokumentam, pārbaudēm, to rezultātiem un slimības vēsturei – tajā iekļauta visa svarīgākā informācija par darbībām, kas veiktas mājā, dzīvokļu īpašnieku lēmumiem, ieņēmumu un izdevumu pārskatiem, tehniskās apsekošanas datiem un citu informāciju saskaņā ar Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likuma 8. punktā noteikto dokumentu apjomu. Izklausās pēc jēgpilna un vajadzīga datu kopuma, taču joprojām liela daļa dzīvokļu īpašnieku ne reizi nav redzējuši savu Mājas lietu – kāpēc?

Latvijā ir vairāk kā 38 000 daudzdzīvokļu dzīvojamo māju un šobrīd reģistrēti 1315  pārvaldnieki, bet piekļuve mājas lietām ir pieprasīta tikai aptuveni 14 000 mājām. Tātad knapi 1/3 daļa māju ir saņēmuši šo piekļuvi – lielākā daļa no tiem, kas nav šo informāciju pieprasījuši ir biedrības un dzīvokļu īpašnieku kooperatīvās sabiedrības, bet jāatceras, ka arī uz tām attiecas prasība par reģistrēšanos un mājas lietas kārtošanu BIS, ja vien ir noslēgts mājas pārvaldīšanas līgums,” situāciju komentē Būvniecības valsts kontroles biroja Būvniecības informācijas sistēmas reģistru nodaļas vadītāja Iveta Putne.

#drošasmājas

Latvijas daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas strauji noveco – 96% no 38,6 tūkstošiem ēku ar kopējo platību 54,4 miljoni kvadrātmetru – ir uzbūvētas līdz 1993. gadam (Ekonomikas ministrijas informatīvais ziņojums “Ēku atjaunošanas ilgtermiņa stratēģija”), tāpēc svarīgi saprast, ka drošu un patīkamu dzīves vidi var veidot tikai informēti un zinoši dzīvokļu īpašnieki!

Arī turpmāk veidosim iedzīvotājiem un pārvaldniekiem noderīgu saturu jau padziļinātāk iepazīstinot ar labo praksi un veidiem, kā uzlabot ne tikai mājas tehnisko stāvokli, bet arī savstarpējo sadarbību. Ja ir kāda tēma, par kuru vēlies uzzināt vairāk – raksti mums uz info@buvesnakonei.lv

Tuvākais vebinārs

Prasījumu un izmaiņu pārvaldība

Tr, 22. janv., 10:00