Līgums būvniecībā – kā, kad un kāpēc tas nepieciešams?
Līguma izmantošana būvniecības projektos ir izplatīts veids, kā uzlabot projekta izpildi un palielināt apmierinātību ar iesaistīto subjektu savstarpējām attiecībām. Tomēr nepareiza līguma izmantošana var ne tikai ievērojami palielināt darījumu izmaksas, bet arī radīt dramatisku kaitējumu tālākai sadarbībai starp līgumslēdzējiem.
Vebinārā ar pieredzi par līguma jēdzienu, tā lomu būvniecības procesā un risku pārvaldīšanā dalās Dr. Yuting Chen (PhD, MSc, PGCert).
Esam apkopojuši dažas svarīgākās atziņas:
- Pastāv daudz dažādu līguma definīciju, taču tā mērķis vienmēr ir – nodrošināt pusēm vienotu izpratni par darījuma noslēgšanas apstākļiem, detaļām un veidu. Kontrolēt, koordinēt un pielāgot – tas ir līguma funkciju kopsavilkums.
- Lai atbildētu uz jautājumu, vai un kāpēc mums ir nepieciešams līgums, ir svarīgi saprast, ka nākotne vienmēr ir nezināma.. Tāpēc mums ir jābūt gataviem neparedzētiem riskiem un izmaiņām projekta īstenošanas gaitā. Tā ir daļa no “nezināmajiem nezināmajiem” – apstākļiem, par kuriem mums nav informācijas. Nākotnes notikumi vai situācijas, kuras nav iespējams paredzēt vai plānot.
- Līgums vienmēr būs nepilnīgs. Abām līgumslēdzējām pusēm ir ierobežota racionalitāte un tendence būt optimistiskām. Ierobežotās racionalitātes principa dēļ līgumslēdzējām pusēm nav iespēju pilnībā paredzēt nākotni un sagatavot pilnīgu līgumu. “Nepilnīgam līgumam ir nepilnības, iztrūkstoši noteikumi un neskaidrības, un tas ir jāpapildina (atkārtotu sarunu ceļā vai tiesā)” (Hart, 1995)
- Pat standarta līgumu formas ir mainīgas – FIDIC standarta līgumu analīze pa gadiem funkcionālā skatījumā liecina, ka kopš 1957. gada šajās līgumu formās parādījušās vairāk koordinācijas funkcijas klauzulas un mazāk kontroles funkcijas klauzulas.
- Ir vairāki veidi, kā novērtēt līgumu un tā elementus – līguma novērtējums, analizējot tā saturu (subjektīvs), manuāli veidota metode, ko veic apmācīti pētnieki, vai automātiski programmēta metode, izmantojot lielos valodas modeļus (Large Language Models).
- Turpinās pētījumi, lai uzlabotu līguma dokumentus ar automātisku līgumu pārskatīšanas sistēmu un proaktīvi pārvaldītu būvniecības projektus, iegūstot projekta informāciju no līguma dokumentiem.
Drīzumā tiks publicēts:
Mēs turpināsim organizēt starptautiskās pieredzes vebinārus par tēmām, kas saistītas ar būvniecības procesu un labo praksi nozarē – seko Būves nākotnei sociālajos tīklos, lai vienmēr būtu informēts par jaunumiem.
Ja tev ir ieteikumi par kādām tēmām vēlies dzirdēt vebināros, droši sazinies ar mums, rakstot uz info@buvesnakotnei.lv