Kļūdīties ir cilvēcīgi, bet pieļautās kļūdas atzīt un to sekas novērst – profesionāli! Ar šādu pārliecību Būves nākotnei platformā 2024. gada janvārī atklājām vebināru sezonu, piedāvājot interesentiem piedalīties pieredzes apmaiņas vebinārā “5 kļūdas, ko pasūtītājs pieļauj būvniecības procesā”.

Tā kā interese par dalību bija liela, bet vietu skaits ierobežots, vēlamies dalīties galvenajās atziņās par tēmu, kā arī sniegt iespēju noskatīties vebināra ierakstu sev ērtā laikā:

Pasūtītājs, nenoliedzami, ir viens no svarīgākajiem būvniecības procesa dalībniekiem, sākot no ieceres, līdz pat būves dzīves cikla beigām, tāpēc ikviens lēmums, kas pieņemts projekta sākotnējās stadijās, var radīt gan pozitīvu, gan negatīvu ietekmi uz projekta gaitu un rezultātu.

Apskatīsim piecas pasūtītāja biežāk pieļautās kļūdas un metodes, ar kurām iespējams šīs kļūdas nepieļaut vai savlaicīgi novērst, lai izvairītos no termiņu kavējumiem un lieka budžeta sadārdzinājuma būvniecības procesā.

1. Nepietiekama priekšizpēte

Saskaņā ar standartu LVS EN 16310 “Inženiertehniskie pakalpojumi. Ēku, infrastruktūras un rūpniecisko iekārtu inženiertehnisko pakalpojumu aprakstošā terminoloģija“, būvniecības process sastāv no 7 secīgām stadijām un to apakšstadijām, kur 0. stadija ir iecere, bet 6. – būves dzīves cikla beigas.

Priekšizpēte 
ir 1. stadijas “Pirmsprojekta uzdevums” starpstadija, tātad – norisinās būvniecības procesa sākumā. Šīs stadijas ir savstarpēji saistītas, tāpēc pārdomāti vai kļūdaini lēmumi, kas pieņemti sākotnējās stadijas nereti var pārtapt riskos jau nākamajās. Priekšizpētē tiek pētītas reglamentējošās, tehniskās, finanšu un citas iespējas, kas atbilst pasūtītāja (lietotāju) mērķiem, prasībām, plāniem un ierobežojumiem.

Šīs starpstadijas uzdevumi ir:

  • Noteikt un analizēt pasūtītāja / lietotāju vēlmes un prasības
  • Definēt plānošanas principus, būvniecības stratēģiju
  • Informēt klientu par projekta ierobežojumiem
  • Izvērtēt projekta paredzamās budžeta prasības
  • Veikt uzmērījumus, topogrāfiskās, ģeotehniskās u.c. izpētes

91% no vebināra dalībniekiem piekrīt, ka nepietiekama priekšizpēte ir viena no būtiskām problēmām pasūtītāju rīkotajos iepirkumos.

2. Būvniecības projekta realizācijas metodes izvēle

Projekta realizācija ietver plānošanas, projektēšanas, būvniecības un citus pakalpojumus, kas nepieciešami projekta vadībai, īstenošanai un pabeigšanai. Ar projekta realizācijas metodi ir cieši saistīta iepirkuma stratēģija, līguma noteikumi, maksājumu veidi un īstenotā projekta vadības un koordinācijas forma.

Latvijā zināmākās metodes ir:

  • Design – Bid – Build (BDB): PROJEKTS – IEPIRKUMS – BŪVDARBI
  • Construction management (CM): BŪVNIECĪBAS VADĪBA
  • Design – Build (DB): PROJEKTĒ UN BŪVĒ

Jautājot vebināra dalībniekiem, vai nepareizi izvēlēta būvniecības projekta realizācijas metode var radīt būtiskus riskus projekta gaitā, teju 70% šim apgalvojumam piekrīt, bet 28% uzskata, ka šis apgalvojums nav viennozīmīgi vērtējams.

Izvēloties piemērotāko realizācijas metodi projektam, jāņem vērā dažādi kritēriji, tostarp drošība, izmaksas, kvalitāte, laiks, vietas konteksts, atbilstība plānotajiem mērķiem un visu risku novērtējums.

3. Iepirkums. Ko aizmirstam?

Domājot par iepirkuma procesu, sākotnēji jāatbild uz trim būtiskiem jautājumiem:

  • Kā tiek plānots iepirkums?
  • Kā tiek nodrošināti grozījumi?
  • Vai iepirkts tiek arī tas, kas neparādās iepirkuma priekšmetā?

Definējot ieceri un sasniedzamo mērķi, jāapzinās ar projektu saistītās vajadzības. Vajadzību noteikšanā un plānošanā ietilpst gan pareiza līgumcenas noteikšana, gan priekšizpēte un tirgus izpēte.  Nereti problēmas rodas tieši prasību izvēlē un pareizā to noformulēšanā, lai pēc tam iepirkuma iesniegto piedāvājumu vērtēšanas process būtu vienkāršāks un rezultāts atbilstu pasūtītāja izvirzītajiem mērķiem. Pārdomātas, veiksmīgi izvēlētas un noformulētas prasības rada pārskatāmu un PIL mērķiem atbilstošu iepirkuma procedūru, kā arī ļauj ekonomēt laiku un resursus piedāvājuma vērtēšanas laikā.

Vairāk par to, kā veidot efektīvu iepirkuma procesu, izvirzīt pārdomātas prasības būvniecības un ar to saistīto pakalpojumu iepirkumos, vari uzzināt apmeklējot vebināru par iepirkumiem būvniecībā 22. februārī.

4. Indeksācija – efektīvi risinājumi, kas ietaupa laiku un naudu

Publiskos būvdarbu līgumos, Ministru kabineta 2022. gada 5. jūlija noteikumi Nr. 419 “Noteikumi par publisko būvdarbu līgumos obligāti ietveramajiem noteikumiem un to saturu” nosaka:

  • būvdarbu pieņemšanas kārtību
  • norēķinu kārtību
  • līgumsoda un līgumsaistību izpildes garantijas noteikumus
  • līgumcenas indeksāciju līgumiem, kuru izpildes termiņš pārsniedz vienu gadu

Indeksācija ir veids, kā efektīvi pārvaldīt riskus, kas saistīti ar cenu izmaiņām, saprotot, ka būvniecības procesā nepieciešamo materiālu izmaksas veidojas no visiem apstākļiem, kas ietekmē šo materiālu ražošanas procesu un piegādi būvobjektā (ne tikai izejvielas, bet arī energoresursi, kas patērēti ražošanas procesā, administratīvās, piegādes un citas izmaksas, kuru izmaiņas iepriekš neparedzētu apstākļu dēļ var mainīties būtiski ietekmējot projekta budžetu un izpildes laiku).

40% no vebināra dalībniekiem ar indeksācijas jautājumiem līgumos nav saskārušies, taču 45%, kuru darba kārtībā ir bijuši indeksācijas jautājumi atzīst, ka līgumos tie netiek regulēti saprotami. Tikai 14% no dalībniekiem uz šo jautājumu atbildējuši pozitīvi.

5. Strīdu risināšana būvniecības procesā

Pēdējā no piecām kļūdām jeb problēmām, kuras apskatījām šajā vebinārā ir strīdu risināšana – kāpēc nesanāk strīdus risināt efektīvi, kāpēc tie ieilgst?

Šie ir būtiski jautājumi, kas risināmi ne tikai ar profesionālu būvniecības procesa pārvaldīšanas komandu un zinošiem speciālistiem, bet arī efektīvu risinājumu pielietošanu vēl pirms strīdi radušies – risku apzināšana un pārvaldīšana, inženierkonsultanta piesaistīšana, tipveida līgumi un vēl citi aspekti, kas veicina situāciju, kurā līdz strīdiem iesaistītās puses nenonāk.

Kāpēc preventīvi risinājumi ir svarīgi? 72% no vebināra dalībniekiem atzīst, ka mēs (kā nozare, nozares dalībnieki un būvniecības procesā iesaistītie subjekti) strīdēties neprotam!

Nobeigumā vēlamies uzsvērt hipotēzi, ka pārdomāti pārvaldīts būvniecības process nodrošina efektīvu būvniecības procesā nepieciešamo resursu izmantošanu!  Protams, lai tas notiktu, nepieciešams veikt izmaiņas ne tikai tehniskajās detaļās, bet arī attieksmē pret to, kas būvniecības procesā notiek vēl pirms tiek izveidots fizisks būvlaukums, kā arī vērst uzmanību uz visu procesā iesaistīto subjektu mijiedarbību un atbildību.

Daži no risinājumiem augstāk minēto kļūdu nepieļaušanai vai to radīto seku novēršanai:

  • Inženierkonsultanta institūta izmantošana
  • Fundamentāla attieksmes maiņa pret pirmsprojekta stadiju
  • Pārdomāta projekta realizācijas metodes izvēle
  • FIDIC Zelta principu adaptācija
  • Pārdomāti iepirkumi, tajā skaitā grozījumi
  • Atsevišķu līguma nosacījumu pārņemšana no FIDIC / FIDIC līgumu izmantošana
  • Principa “Atbildību par risku uzņemas tas, kurš labāk spēj to pārvaldīt” ievērošana

Autori

  • Zanda Zariņa
    «Jurisconsultus» attīstības vadītāja un «Būves nākotnei» līdzdibinātāja, Mg.oec

Tuvākais vebinārs

Mākslīgā intelekta rīki būvniecības ieceres definēšanai

Pk, 20. sept., 10:00