Izlasāms 4 min
9. februāris, 2024

Kā apvienot pasaules labo praksi savā būvniecības projektā?

  • Zanda Zariņa

Kopš 2018. gada Latvijas būvniecības nozarē arvien vairāk izskan gan priekšlikumi, gan arī praktiski mēģinājumi ieviest FIDIC tipveida līgumu izmantošanu publiskajos iepirkumos, tāpat arī īstenojot starptautiskus projektus, vai vismaz interesējoties par to gaitu, nozares dalībnieki sastopas ar šo terminu. Jāpiemin, ka šādi centieni bijuši jau iepriekš, taču dažādu iemeslu dēļ nav izdevies to vietu nozarē nostiprināt, galvenokārt būvniecības procesa dalībnieku vienotas izpratnes trūkuma dēļ.

Šajā rakstā iepazīstināsim ar FIDIC organizāciju, tās nozīmi būvniecības nozarē globāli un iespējām, ko pasaules labās prakses pārņemšana un ieviešana var sniegt Latvijas būvniecībā, kā arī Zelta principiem būvniecības procesā.

Kas ir FIDIC?

Starptautiskā inženierkonsultantu federācija (International Federation of Consulting Engineers) dibināta 1913. gadā, tās biedri ir nacionālās inženierkonsultantu asociācijas. Federācijas uzdevums ir tajā uzņemto nacionālo asociāciju vārdā atbalstīt un īstenot inženierkonsultāciju nozares stratēģiskos mērķus, izplatīt informāciju un materiālus, kas varētu būt noderīgi federācijas biedriem.

2023. gadā apritēja jau 110 gadu, kopš pastāv FIDIC organizācija. Šajā laikā tā spējusi apvienot vairāk kā vienu miljonu biedru, kuri pārstāv 40 000 uzņēmumu 100 valstīs. FIDIC sadarbojas ar Pasaules banku, ERAB un citām pasaules ekonomikai būtiskām organizācijām, tas nozīmē, ka tipveida līgumi, kas šajā laika periodā izstrādāti, ietver ļoti daudzu sekmīgu un mazāk sekmīgu projektu realizācijas pieredzes. Tāpat ir definēti arī Zelta principi, kas palīdz izprast, kā darbojas FIDIC līgumi.

Federācija ne tikai radījusi tipveida līguma veidnes, ko iespējams pielāgot dažādiem būvniecības projektiem, bet arī veido un periodiski atjauno pamatnostādnes un vadlīnijas dažādiem ar būvniecības nozari saistītiem jautājumiem. Šo materiālu mērķis ir iepazīstināt ar plaši izmantotajām konsultantu atlases metodēm visā pasaulē, izskaidrot attiecīgās procedūras un apvienot tās visas vienā kompaktā dokumentā, kā arī zināmā mērā uzsvērt un izskaidrot FIDIC politiku šajā jautājumā.

Šos dokumentus un vadlīnijas pamatā izstrādā starptautisku ekspertu darba grupās un, lai nomierinātu skeptiķus, kas šajā brīdī domā, ka ārvalstu pieredze ne vienmēr ir saistīta ar to, kas aktuāls Latvijā un kopumā mūsu mentalitāte un darba kultūra ievērojami atšķiras no Rietumeiropas vai citu valstu – arī eksperti no Latvijas, kā post-padomju reģiona pārstāvji kopš 2023. gada aktīvi darbojas vismaz 2 FIDIC organizācijas struktūrās:

  • Uzņēmējdarbības labās prakses vadības komitejā (Business Practice Leadership Committee)
  • Darba grupā par iepirkumu procesu (Procurement task group)

Kopumā vēlos aicināt nozares pārstāvjus nebaidīties izmantot pasaules profesionāļu radītus un laika pārbaudi izturējušus risinājumus. Īpaši tipveida līgumu kontekstā fakts, ka izmantojat jau gatavas līguma formas, kuras pielāgojat attiecīgajam projektam, liecina nevis par copy-paste darba stilu un nevērību, bet tieši pretēji – profesionalitāti un vēlmi mazināt riskus projektā, veicinot vienotu izpratni starp visiem būvniecības procesa dalībniekiem neatkarīgi no tā, vai projekta realizācijā piedalās vietējie speciālisti, vai starptautiska profesionāļu grupa.

Zelta principi

Kā liecina jau nosaukums – FIDIC definētie 5 principi, prasmīgi piemēroti, veicina kvalitatīvu, pārdomātu būvniecības procesa norisi. Kopumā šo principu mērķis ir panākt līdzsvarotu risku sadalījumu, kas ievērojami samazinātu projekta izmaksas, uzlabotu izmaksu stabilitāti un ļautu sekmīgāk īstenot projektu.

Zelta principi izstrādāti tā, lai atbilstu un būtu universāli pielāgojami katrai jurisdikcijai, kurā tiek realizēts būvniecības process:

  1. Visu Līguma dalībnieku pienākumiem, tiesībām, lomām un atbildībai ir jābūt tādiem, ka paredzēti Vispārīgajos noteikumos, un tiem jāatbilst projekta prasībām
  2. Speciālie noteikumi ir jāizstrādā skaidri un nepārprotami
  3. Speciālie noteikumi nedrīkst mainīt Vispārējos noteikumos paredzēto riska un atlīdzības sadalījuma līdzsvaru
  4. Visiem līgumā noteiktajiem laika posmiem līguma dalībniekiem saistību izpildei jābūt saprātīgiem
  5. Ja vien nav pretrunu ar Līguma reglamentējošajiem tiesību aktiem, visi formālie strīdi ir jānosūta strīdu novēršanas / nolēmumu padomei, lai pieņemtu provizoriski saistošu lēmumu kā nosacījumu, kas ir priekšnoteikums tiesai

Kāpēc ievērot šos principus?

Zelta principu ievērošana ir viens no stūrakmeņiem efektīvai būvniecības procesa pārvaldīšanai. Šo šķietami vienkāršo un loģisko principu neievērošana būvniecības projektā var izraisīt risku palielināšanos un to sadalījuma līdzsvara zaudēšanu starp iesaistītajām pusēm (pasūtītāju, būvnieku, inženierkonsultantu, apakšuzņēmēju u.c.), kā arī novest pie strīdiem, zaudējumiem, tiesvedībām un dažkārt pat līguma laušanas. Lai uzzinātu vairāk par FIDIC skatījumu uz būvniecības procesa efektīvas pārvaldīšanas nozīmi, iesakām iepazīties ar Zelta principu dokumenta pilno versiju (angļu valodā).

Savā darbā un publikācijās jau vairākkārt esam minējuši, ka būvniecības procesa efektīva pārvaldīšana ir tieši tas, kas veicina pārdomātu resursu izmantošanu un arī kvalitatīvu būvniecības procesa rezultātu – būvi! Tāpēc vēlreiz aicinu nebaidīties izmantot pasaules labo praksi, risku uzticēt tam, kurš to labāk spēj pārvaldīt un sava projekta realizācijai piesaistīt profesionāļu komandu.

Autori

  • Zanda Zariņa
    «Jurisconsultus» attīstības vadītāja un «Būves nākotnei» līdzdibinātāja, Mg.oec

Tuvākais vebinārs

Ievads līgumu pārvaldībā un definīcijās

Tr, 16. okt., 10:00