Konflikti ir neizbēgami, taču tos var vadīt un risināt gudri, tāpēc Būves Nākotnei aicināja būvniecības nozares pārstāvjus un citus interesentus uz vebināru “Strīdu risināšanas kārtība būvniecības procesā”. Vebinārā tika vērtēti biežākie strīdu cēloņi būvniecības procesā, kā arī rīki cēloņu novēršanai. Īpaša uzmanība tika veltīta alternatīvam strīdu risināšanas veidam – mediācijai.

Vebināra dalībnieku atsauksmes liecina, ka strīdu risināšana būvniecības nozarē kā problēma ir aktuāla, tāpēc dalāmies ar galvenajām idejām un atziņām, kas gūtas vebināra laikā un var noderēt visiem interesentiem. Piedāvājam arī iespēju noskatīties vebināra ierakstu sev ērtā laikā:

Mediācija — brīvprātīgas sadarbības process, kurā puses cenšas panākt savstarpēji pieņemamu vienošanos savu domstarpību atrisināšanai ar mediatora starpniecību (Mediācijas likums, spēkā no 18.06.2014.)

Mediācija ir konfliktu risināšanas process, kas ir kā papildinājums un reizē arī alternatīva tiesas procesam. Tās mērķis ir panākt, lai katra konfliktējošā puse panāktu uz savām interesēm balstītu rezultātu

Kopumā mediācija piedāvā konfliktu risināšanas iespēju, kas ir mierīgāka, elastīgāka un lētāka pretstatā tradicionālajai tiesvedībai, kas piedāvā formālu un juridiski saistošu risinājumu, bet var būt ilgstoša un dārga. Katram gadījumam būtu jāapsver šo divu metožu priekšrocības un trūkumi, lai izvēlētos piemērotāko risinājumu konkrētā strīda risināšanā.

Viena no būtiskām atziņām – mediācija var būt efektīvs rīks strīdu risināšanai būvniecības projektos, nodrošinot ilgtspējīgus un abpusēji pieņemamus risinājumus, kas var ietaupīt laiku, naudu un resursus visām iesaistītajām pusēm.

Būves nākotnei komanda 2024. gada sākumā veica aptauju par strīdu risināšanas tematiku būvniecības nozarē. Aptaujā piedalījās 100 būvniecības nozares profesionāļu. Aptaujas rezultāti liecina, ka tikai 43% respondentu uzskata, ka strīdus protam risināt efektīvi.

Vienlaikus zināms, ka bieži nonākam situācijās, kad strīds iziet “ārpus rāmjiem” un ziņas par to nonāk publiskajā telpā. Ja nozares pārstāvji prastu cieņpilni strīdēties, tad šādas situācijas būtu salīdzinoši maz.

Nesaskaņas var rasties dažādu iemeslu dēļ. Šie priekšnoteikumi var būt dažādos apjomos un kombinācijās, veidojot pamatu konfliktam un tā eskalācijai. Izpratne par tiem var palīdzēt identificēt konfliktus to agrīnā stadijā un efektīvi tos risināt vēl pirms problēma eskalē.

Neraugoties uz minēto, 71% respondentu uzskata, ka protam noteikt strīda cēloņus.

biežākos strīdu iemeslus aptaujas respondenti identificē:

  • nepietiekamas izpētes
  • būvprojektu un tā kvalitāti

Retāk, bet joprojām kā būtiski strīdu cēloņi minēti arī nepareizi izvēlēta projekta realizācijas metode un būvprojekta ekspertīze, tās kvalitāte.

Risinājumi šo cēloņu novēršanai tiešā veidā izriet no pašiem cēloņiem. Par to plašāk vebināra ierakstā uzzināsiet no Būves nākotnei dibinātāja Jāņa Uzulēna, kurš kā efektīvākos risinājumus situācijām, lai novērstu strīdu rašanos min:

  1. atbilstoša projekta realizācijas metodes izvēle jau agrīnā būvniecības procesa stadijā
  2. pārdomāti līgumi (tostarp arī pasaules labās prakses un tipveida līgumu izmantošana)
  3. inženierkonsultanta pakalpojumu izmantošana visa būvniecības procesa gaitā
  4. pārdomāta apdrošināšana, sadalot riskus starp būvniecības procesa dalībniekiem, ar domu, ka pārdomāti apdrošināšanas risinājumi palīdz izvairīties no darba, kas saistīts ar zaudējumu piedziņu, atstājot šo iespēju apdrošinātājam

Nobeigumā atgādinām, ka neprasmīgi pārvaldīti un risināti konflikti būvniecības procesā neizbēgami sadārdzina projekta realizācijas izmaksas un paildzina laiku tā sekmīgai realizācijai! Ja konflikts radies, jāpatur prātā – lai efektīvi strīdētos, nepieciešams kvalitatīvi dokumentēt būvniecības procesu, tajā skaitā visus notikumus, kas var kalpot kā konflikta cēlonis.

Aicinām sekot līdzi jaunumiem un piedalīties Būves nākotnei rīkotajos pieredzes apmaiņas vebināros arī turpmāk.

 

Autori

  • Madara Spēlmane

Tuvākais vebinārs

Ievads līgumu pārvaldībā un definīcijās

Tr, 16. okt., 10:00